آغاز اسباب‌کشی آدرس‌های اینترنتی - اینترنت - اخبار

آغاز اسباب‌کشی آدرس‌های اینترنتی

دسته : اینترنت در تاريخ ۱۳۹۱/۹/۱۸ ۱۰:۴۷:۱۵ (834 بار خوانده شده)
با اتمام ظرفیت نسخه ۴ در فضای مجازی، آدرس‌های عددی و استفاده از IPV6، آدرس‌های عددی اینترنتی ساماندهی می‌شوند.


نسخه ۴ آدرس‌های عددی اینترنتی تنها می‌توانست حدود ۴.۳ میلیارد آدرس اینترنتی ایجاد کند اما نسخه ۶ این پروتکل می‌تواند از دو هزار و ۱۲۸ میلیارد آدرس اینترنتی پشتیبانی کند و بر این اساس IPهای (Internet Protocol) بیش‌تری ایجاد شود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، آدرس‌های عددی اینترنتی (IP Addresses) با هدف هدایت و نظارت بر خدمات اینترنت و اینترانت و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت ساماندهی می‌شود.

با اتمام ظرفیت نسخه ۴ در فضای مجازی، آدرس‌های عددی و استفاده از IPV6، آدرس‌های عددی اینترنتی ساماندهی می‌شوند، این خبری بود که دی‌ماه سال گذشته وزیر ارتباطات وقت در توضیح آخرین وضعیت و ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی اعلام کرد.

وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره گفته بود که در سطح جهانی برای دریافت دامین‌های جدید و سطح بالا در شرایط حاضر فضایی به صورت محدود ایجاد شده و طی چهار یا پنج ماه، اگر دستگاه‌های اجرایی چنین درخواستی دارند می‌توانند از طریق وزارت ارتباطات اقدام کنند.

تقی‌پور همچنین درباره ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی بیان کرده بود که این موضوع یک مسئله جدی و مهم است که با افزایش تعداد کاربران ارتباطی و درخواست برای استفاده از خدماتی همچون وای فای، وایمکس، RFID و بلوتوث و نیز اتمام ظرفیت نسخه ۴ آدرس‌های عددی در دنیا، استفاده از پروتکل IPV۶ به‌عنوان بهترین راه‌حل با حداکثر ظرفیت در دستور کار قرار گرفته است.

پشتیبانی دو هزار میلیارد آدرس عددی با نسخه ۶
سیستم جدید آدرس‌دهی IPV۶ می‌تواند تعداد آدرس‌های اینترنتی را نسبت به IPV۴ تا چندین برابر افزایش دهد و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کشور نیز با اتمام توزیع نسخه ۴ آدرس‌های عددی اینترنتی در کل دنیا و مقدمات کار برای مهاجرت به نسخه ۶ این پروتکل ارتباطی، آئین‌نامه ساماندهی آدرس‌های اینترنتی IP Addresses را تصویب کرد.

شناسایی صاحبان کلیه IP آدرس‌های کشور
اخیرا معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران به شناسایی صاحبان کلیه IP آدرس‌ها به ایسنا خبر داد و گفت: در حال حاضر ۹ میلیون IP آدرس از طریق سازمان رایپ شناسایی و در اختیار قرار گرفتند.

علی‌اصغر انصاری در این باره اظهار کرده بود که کلیه LRIها براساس مصوبه ۱۰۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و مصوبه ۱۲۰ سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغ شده و متقاضیان به سامانه مراجعه کردند.

معاون توسعه IT سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: این فعالیت مهلت تمام شده ندارد و همچنین ظرفیت برای ثبت بی‌نهایت است و در حال مهاجرت به IP آدرس‌های نسخه ۶ به عنوان یکی از منابعی که زیرساخت کشور نیاز دارد هستیم، چرا که توزیع نسخه ۴ در سال ۲۰۰۹ تمام شده است.


منبع: ایتنا