«پادویش» جدیدترین ضدویروس ایرانی - امنیت - اخبار

«پادویش» جدیدترین ضدویروس ایرانی

دسته : امنیت در تاريخ ۱۳۹۲/۴/۸ ۱۰:۲۷:۲۶ (836 بار خوانده شده)
«پادویش» ضد ویروس ایرانی جدیدی است که علاوه بر دارا بودن تمام امکانات ضدویروس، فایروال شبکه و برنامه‌های کاربردی را نیز در خود گنجانده است.

به گزارش فارس، شاید یک نگاه خوشبینانه هم به سختی می‌توانست حدس بزند که روزی یک ضدویروس ایرانی بتواند قابل رقابت با ضدویروس‌های خارجی باشد؛ آن هم ضدویروسی که حتی از موتور ضدویروس‌های خارجی نیز استفاده نمی‌کند.
مطرح شدن مسایلی مانند جنگ سایبری و انتشار کرم‌های خطرناکی مانند Stuxnet و Duqu که مستقیما اهدافشان جاسوسی و خرابکاری در سیستم‌های رایانه‌ای (و حتی صنعتی/نظامی) یک کشور دیگر است، نشان می‌دهد که امروزه بدافزارها مانند یک سلاح جنگی به شمار می‌روند و نمی‌توان برای مقابله با آنها به سایر کشورها امید بست.
برای بقا و دفاع در برابر تهدیدات رایانه‌ای چاره‌ای جز خودکفایی و پرورش تیمی مجرب، همراه با ابزارهای مناسب وجود ندارد. پادویش که حاصل تلاش‌‌های بی‌شائبه سازندگان آن و پژوهشگران پژوهشگاه فضای مجازی است، پاسخی به این نیاز مهم است.
«پاد» یعنی ضد و «ویش» یعنی ویروس به این ترتیب، پادویش که نام یک ضدبدافزار کاملا ایرانی است، در واقع یک عبارت ایرانی و به معنای ضدبدافزار است.
ضدویروس پادویش بخش‌هایی مانند ویروس یاب (امضا و هوشمند)، پاکسازی ویروس، نگهبان رایانه، گزارشگیری، محافظت از خود و به روزرسانی را در خود جای داده است. ضد بدافزار، تمام امکانات ضدویروس را داراست و علاوه برآن فایروال شبکه و برنامه‌های کاربردی را نیز در خود گنجانده است.
جامع ضد بدافزار نیز شامل تمام امکانات ضد بدافزار، لیست سفید نرم افزار، کنترل دیسک‌های جانبی،کنترل سی دی، کنترل فلاپی، کنترل پرینتر، کنترل اسکنر، امحاء فایل، امحاء فضای آزاد دیسک و امحاءکل پارتیشن دیسک است.
مدیریت نمونه‌های ویروس یا سالم، مدیریت امضاهای تولید شده، کنترل کیفی امضاها، بررسی‌های خودکار ویروس، تولید خودکار امضا، نگهداری تحلیل‌های بدافزار، تولید بسته به روزرسانی و گزارش‌های آماری از جمله موارد کنترلی سیستم آزمایشگاه بدافزار است.
بخش‌های دیگری مانند تحلیل بدافزار نیز در این پروژه قرار دارد که شامل بخش‌های تحلیل بدافزارها، تولید امضا، تولید پاکسازِ ویروس و تولید آنپکر است. سیستم سندباکس نیز به تحلیل رفتاری، تشخیص هوشمند ویروس (مبتنی بر رفتار) و دسته بندی ویروس‌ها (مبتنی بررفتار) می‌پردازد.
این محصول در حال حاضر در برخی از سازمان‌های داخلی در حال بهره برداری است و به زودی به مشتریان خانگی نیز عرضه خواهد شد.